| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
Manisa Fen Lisesi için İmzalar atıldı
Manisa Fen Lisesi için İmzalar atıldı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz'ın Manisa'ya Fen Lisesi yapılması için hazırladığı proje hayata geçti.
TOBB'un Manisa'ya 8 milyon TL'ye mal olacak olan Fen Lisesi yapma kararı alması için girişimlerde bulunan TOBB Başkan Yardımcısı ve MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na Manisa'ya Fen Lisesi yapılması talebinde bulunarak projenin gerçekleşmesini sağladı.

TOBB tarafından Manisa'ya yapılacak olan 16 derslikli Fen Lisesi Öğretim Binası, 200 kişilik pansiyon ve Spor Salonunun yapımına ilişkin protokol, TOBB Birlik Merkezi'nde düzenlenen törenle imzalandı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğindeki törene; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, MHP Manisa Milletvekilleri Sümer Oral ve Erkan Akçay, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu protokol töreninde yaptığı konuşmada, eğitimin önemine vurgu yaparak, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak Manisa'mıza 16 derslikten oluşan bir Fen Lisesi, 200 öğrenci kapasiteli pansiyon ve kapalı spor salonundan oluşan büyük bir eğitim kompleksi inşa edeceğiz. Bu hayırlı yatırım kararı alma sürecinde başta değerli çalışma arkadaşım TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Manisa TSO Başkanı olan Sayın Bülent Koşmaz'ın ve Manisa TB Başkanı Sayın Sadık Özkasap'ın çok büyük emekleri oldu. Manisa sevdalısı bu iki Başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum" dedi.

"MARKA KENT MANİSA"

Manisa'nın sanayi üretimi ve tarımsal üretimde etkin bir rol oynadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Sultanların yetiştiği bir şehzade şehri. Yani asırlardır kültürü ve ekonomisi ile kökleşmiş bir şehir. Bugün de çektiği yatırımlar ve yetiştirdiği insanları ile hepimizin gurur kaynağı. Vestel, Bosch ve onlarca dev kuruluş Manisa'da yatırım yapmayı seçmiş. Hatırlıyorum; geçtiğimiz yıllarda Financial Times, Manisa'yı Avrupa'nın yatırıma en elverişli bölgelerinden biri olarak göstermişti. Şu anda en çok ihracat yapan illerimiz sıralamasında ilk 10'da ve bir marka kent. Manisa şimdi dünya çapında bir Marka Kent olma hedefini önüne koydu. Manisa'ya bu yatırımı yapıyoruz çünkü ?Dünya Kenti? olma yolundaki en önemli unsur beşeri sermayeyi güçlendirmek" şeklinde konuştu.

"10'LAR KULÜBÜNE GİRMELİYİZ"

Manisa'ya Fen Lisesi yapılmasının önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Geleceği tasarlamanın en etkili yolu eğitime yatırım yapmaktan geçiyor. Biz 10'lar kulübüne girmek istiyorsak mutlaka daha verimli üretim yapar hale gelmek zorundayız. Şu anda Almanya'da çalışan bir kişi, yılda ortalama 85 bin dolar katma değer üretiyor, ABD'de 105 bin dolar katma değer üretiyor, biz de ise sadece 35 bin dolar katma değer üretiyor. Oradaki çalışanlar dört kollu mu değil! Neden daha fazla katma değer üretiyorlar? Çünkü iyi eğitimli insan kaynağına sahipler. Verimlilik düzeyini üç katına çıkartmak istiyorsak eğitime daha güçlü yatırım yapmamız gerekiyor. Türkiye'nin ileri teknoloji üretimine geçmesi için de eğitimde vites yükseltmesi gerekiyor. Bunun için icat çıkartan gençlerimizin sayısını hızla arttırmamız gerekiyor. Daha kaliteli üretim zihniyetine, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin gerektirdiği zihniyete geçebilmek için daha eğitimli insan kaynağına ihtiyacımız var. Burada biz iş dünyasına da büyük sorumluluklar düşüyor. İş adamları olarak sadece biz kazanalım bize yeter anlayışında olamayız."

"MANİSA ÖNCÜ İLLERDEN BİRİ"

Törende konuşan Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise "Manisa'mız açısında çok mutluluk verici bir günü yaşıyoruz. Manisa'mıza yeni fen lisesini kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Manisa Türkiye'mizin her alanında öncü illerinden biri. Bundan sonraki süreçte de bu özelliğini her geçen gün arttıracak potansiyele ve dinamizme sahip, buna bağlı olarak çok göç alan bir ilimiz. Özellikle göç alan illerimizde eğitim en ön planda öneme sahip. Bu Fen Lisesi'ni ve bundan sonra yapılacak olan okullarımızın ilimize kazandırılması, daha donanımlı, daha geleceğe güvenle bakan gençlerimizin de oluşmasına yol açacak" şeklinde kaydetti.

BÜTÇEDE İLK SIRA EĞİTİMİN

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, bir Manisalı olarak böyle bir törende yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Arınç, "İnsana yapılan yatırımın ne denli büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizde genç nüfus ortalaması çok yüksek. Eskiden hükümetler bütçenin aslan payını Milli Savunma Bakanlığını aktarırken bizim hükümetimiz bütçede en yüksek yapı Milli Eğitim bakanlığına aktarıyor. Ama biz bunu asla yeterli görmüyoruz. Yeni okullar yapılması lazım. Hayırseverlerimiz bazen yarısını bazen tamamını yaparak yeni okullar yapılmasına ön ayak oldular. Hatta fakülteler yaptılar. Bazı kurumlarda okul yapma eğitime destek verme konusunda ön ayak oluyorlar. Bu kurumların başında da TOBB geliyor" dedi.

Manisa'nın yeni bir Fen Lisesi'ne kavuştuğunu sözlerine ekleyen Arınç, şunları söyledi: "TOBB bu zamana kadar bir çok kez ya restorasyonlar yaptı yada büyük sosyal sorumluluk projelerin içinde yer aldı. Nereye ne yapılması gerekiyorsa onu yaptı. Şimdi ise eğitime doğrudan destek verdi. Manisa ülkemizin batısında olan bir il. Manisa artık büyük şehir oldu ve biz bunu çok önemsiyoruz. Bunun için yeni imkanların yaratılması lazım. 4+4+4 eğitim sistemi zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardı. Manisa'da fiziki imkan olarak yeni okullara ihtiyaç var. Okullar için arsa tahsis etmek ve bulduğumuz arsaların üzerine yeni binalar inşa etmemiz gerekiyor. Bu önemli okul Manisa'nın en güzel yerinde yapılacak. Manisa tarihiyle kültürüyle sanatıyla sanayisiyle imkanlarıyla Türkiye'nin gözbebeği bir ilimizdir. Bu yapılan hizmeti kat ve kat hak etmektedir. Yapılan bu çalışmada MTSO Başkanı Bülent Koşmaz'ın da çok önemli bir payı var. Borsa Başkanı Sadık Özkasap'da Manisa için çok önemli bir kazançtır."

Kategori : Eğitim
Tarih : 1/23/2013 17:09
Hit : 594     DİĞER HABERLER


Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !

İstatistik :
Online
: 1525

Bugün
: ... ...

Toplam
: ... ...

E-Üye
: 79

Haber
: 2646

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Sayfa Yükleme
: 0.00 sn

 
manisahaber.com | MANİSA | bilgi@manisahaber.com

© Copyright (2000 - 2014) manisahaber.com Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook paylas  Twitter paylas  Google Plus paylas       
Y U K A R I